PowerPoint med UCL tema

Skabeloner og designtema med UCL's logo og design er automatisk tilgængelige i PowerPoint på pc'er med UCL-image. Der er både en dansk og en engelsk skabelon. Mangler du skabelonerne og/eller temaerne, kan de hentes manuelt via UCL Programmer (se nederst i denne vejledning).

Ny PowerPoint præsentation med UCL skabelon

Åbn PowerPoint programmet. Vælg fanen Filer - Ny.

Hvis du tidligere har brugt UCL-skabelonerne, vil den senest brugte skabelon være synlig her.

Hvis den ønskede skabelon ikke er synlig, så vælg Tilpas og gå ind i mappen Brugerdefinerede. Vælg skabelonen UCL_DK (dansk) eller UCL_UK (engelsk).

Ændre design i eksisterende PowerPoint præsentation

Åbn PowerPoint præsentationen. Vælg fanen Design.

De 3 første designs på oversigten er:

  1. Det nuværende design
  2. Dansk UCL-skabelon
  3. Engelsk UCL-skabelon

Klik på det ønskede design.

Hente skabeloner og temaer manuelt

Hvis skabeloner og/eller temaer mangler, kan de hentes manuelt ved at dobbeltklikke på ikonet "Skabeloner Powerpoint" under UCL Programmer - 2. MS Office.